| nilesh.sanghvi1@gmail.com |
Leading Exporters, Wholesaler and Trader of 070M55 Carbon Steel Round Bars, 20mnv6 Alloy Round Bar, 34CRNIMO6 Round Bars, 38MNV6 Carbon Steel Round Bars, C45 Carbon Steel Round Bars, Forged Carbon Steel Round Bars, Sae 1541 Carbon Steel Round Bars and ST52 Carbon Steel Round Bars from Mumbai.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Length | 6 Meter |
| Application | Industrial |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
| Steel Grade | 070M55 |
| Finishing | Polished |
| Material | Carbon Steel |
| Diameter | 12 mm |
Enhance your industrial projects with our 070M55 Carbon Steel Round Bars. Made from high-quality carbon steel, these polished grey round bars in steel grade 070M55 are perfect for various industrial applications. Each bar is 6 meters long with a diameter of 12mm, providing durability and strength for your projects.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Brand Name | Indian |
| Material | Carbon Steel |
| Surface Finishing | Non Polished |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Application | Industrial |
| Size | 20mm to 400mm |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Steel Grade | 20mnv6 |
| Diameter | 20 mm |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Port | ex Mumbai |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Carbon Steel |
| Steel Grade | 34CRNIMO6 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Finishing | Polished |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Thickness | 4 Inch |
| Country of Origin | India |
| Length | 6 Meter |
| Application | Industrial |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
| Steel Grade | 38MNV6 |
| Finishing | Polished |
| Material | Carbon Steel |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Thickness | 4 Mm |
| Country of Origin | India |
| Length | 6 Meter |
| Application | Industrial |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Material | Carbon Steel |
| Steel Grade | C45 |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Carbon Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Technique | Forged |
| Thickness | 4 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 6 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Carbon Steel |
| Finishing | Polished |
| Steel Grade | SAE 1541 |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Diameter | 20 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Carbon Steel |
| Finishing | Polished |
| Steel Grade | ST52 |
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Diameter | 20 mm |