Leading Exporters, Wholesaler and Trader of EN16 Alloy Steel Round Bars, EN19 Alloy Steel Round Bars, EN1A Alloy Steel Round Bars, EN24 Alloy Steel Round Bars, EN26 Alloy Steel Round Bars, EN28 Alloy Steel Round Bars, EN30B Alloy Steel Round Bars, EN36C Alloy Steel Round Bars, EN39B Alloy Steel Round Bars, EN40B Alloy Steel Round Bars, EN8 Alloy Steel Round Bars, Forged Alloy Steel Round Bars, Galvanized Alloy Steel Round Bars, Hot Rolled Alloy Steel Round Bars, Industrial Alloy Steel Round Bars, Peeled Alloy Steel Round Bars, S7 Alloy Steel Round Bars, Sae 1008 Alloy Steel Round Bars, Sae 4130 Alloy Steel Round Bars, Sae 4140 Alloy Steel Round Bars, Sae 4145 Alloy Steel Round Bars and Sae 4145H Alloy Steel Round Bars from Mumbai.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN16 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 12 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN19 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 4 Inch |
| Diameter | 20 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN1A |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN24 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN26 |
| Color | Grey |
| Application | Construction |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Technics | Cold Rolled |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN28 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 9 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN30B |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 9 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN36C |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 20 mm |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 36 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN39B |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN40B |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | EN8 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 4 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 13 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | 39nicrmo3 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | 34Crnimo6 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Color | Silver |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Type | Hot Rolled |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | 34Cralni7 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | S7 |
| Color | Silver |
| Application | Construction |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 21 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | SAE 1008 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 3 Inch |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 20 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | SAE 4130 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 36 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | SAE 4140 |
| Color | Silver |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Thickness | 12 mm |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 20 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | SAE 4145 |
| Color | Grey |
| Application | Industrial |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 16 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polished. |
| Steel Grade | SAE 4145H |
| Color | Grey |
| Application | Construction |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | India |
| Diameter | 60 mm |